top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoramójfizjo

Jak bezpiecznie obracać się w łóżku po operacji kręgosłupa


 

Jeżeli Jesteś po operacji kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub piersiowym musisz pamiętać, aby w trakcie przekręcania się w łóżku twoje barki i miednica poruszały się w jednej płaszczyźnie. Innymi słowy skręty tułowia są przeciwwskazane. Jeżeli operacja polegała tylko na wycięciu fragmentu krążka międzykręgowego (mikrodiscektomii) to po okresie gojenia dysku (średnio 6 tygodni) możesz sobie pozwolić na mniej rygorystyczny sposób poruszania w łóżku. W sytuacji kiedy posiadasz w swoim kręgosłupie implanty, śruby czy inne ciała obce bezwzględnie przestrzegaj poniższych zaleceń.

Poniżej przedstawiam dwie propozycje jak bezpiecznie możesz postępować.

Wybierz, która z opcji jest dla Ciebie wygodniejsza i postaraj się aby była ona od dziś Twoim nawykiem.


Na zdjęciach poniżej zobaczysz pierwszy ze sposobów obracania się w łóżku wykorzystując do obrotu wydłużenie boku, na który chcesz się obrócić (oś obrotu dla tego ruchu stworzysz przez wyprostowanie kolana i wyciągnięcie ręki nad głowę). W tym sposobie wykorzystasz odepchniecie się z nogi zgiętej w kolanie. Jeżeli masz słabe mięśnie tułowia to ten sposób będzie Ci odpowiadał. Spróbuj!Druga z propozycji dedykowana jest dla pacjentów z przyzwoitą siłą mięśni tułowia. Górna część ciała potrzebuje sporej pracy mięśni rotatorów tułowia do rozpoczęcia obrotu, a następnie do kontroli tułowia w trakcie ruchu. Jeśli ją opanujesz wykonasz obrót znacznie sprawniej niż przy wykorzystaniu pierwszej techniki. Do dzieła!


Bez względu, którą z technik obrotu wybierzesz pamiętaj o napiętych mięśniach tułowia w tracie ruchu, oraz o tym aby obracać tułów bez skręcania ciała.

283 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page